Artvin

ARTVİN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinin doğusunda yer alan Artvin ilinin hem Gürcistan’a hemde Karadeniz’e sınırı vardır. Toplamda merkez hariç 7 ilçeden oluşan Artvin’in komşuları, Ardahan, Erzurum ve Rize’dir. 7.436 kilometrekarelik yüzölçümü ile yüzçölümü sıralamasında Türkiye’nin 55. ilidir.

Coğrafi olarak %55’lik alan ormanlık alandır ve çok engebeli bir araziye sahiptir. Bakır madenlerine sahip Artvin’in nüfusunu Lazlar, Kıpçak Türkleri ve Gürcüler oluşturmaktadır. Akarsu olarak Çoruh Nehri önemli bir yere sahiptir. Ayrıca içinde Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl bulunan Karagöl Sahara Milli Parkı görülmesi gereken önemli bir mekandır. Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı eski bucağın ve bu bucağın merkezi köyü olan Camili köyü, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Türkiye’deki tek bölge ve bir dünya mirasıdır.

Artvin’e ulaşım için kara, deniz ve hava yolu gibi pek çok ulaşım alternatifi tercih edilebilir. Artvin’e Türkiye’nin her yerinden karayolu ile ulaşılabilmektedir. Otobüsle Artvin’e gitmek isteyenler için birçok otobüs firmasının Artvin’e düzenlediği seferler bulunmaktadır. Artvin il ve ilçelerinde de pek çok otobüs firması mevcuttur. İstanbul’dan Artvin’e deniz yolu ile ulaşmak isteyenler, İstanbul’dan Trabzon’a vapurla seyahat edip oradan kara yolu ile Artvin’e devam edebilirler.

Artvin’de havalimanı bulunmamaktadır, ancak Erzurum ya da Trabzon hava alanlarına uçuş gerçekleştirilerek oradan Artvin’e kara ulaşımı ile devam edilebilir. Erzurum Havalimanı, Artvin’e 203 kilometre, Trabzon Havalimanı Artvin’e 234 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
Artvin’e demir yolu ile  doğrudan seyahat gerçekleştirilemez ancak demiryolu ile Erzurum’a geçilerek oradan kara ulaşımı ile Artvin’e varılabilir.  

İstanbul – Artvin arası yaklaşık 1300 kilometre, Bursa – Artvin arası yaklaşık 1300 kilometre, Eskişehir – Artvin arası yaklaşık 1225 kilometre, Samsun – Artvin arası yaklaşık 565 kilometre, Erzurum – Artvin arası yaklaşık 200 kilometredir. 

I am item content. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Toggle Content

Toggle Content

Toggle Content

Toggle Content

Toggle Content